Един от най-често срещаните параметри на климатиците е параметъра COP (Коефициент на трансформация). Това съкращение идва от английския термин Coefficient Of Performance. На български език това се превежда като коефициент на трансформация и означава каква енергия (при климатиците най-често електрическа) е използвана и каква е придобита. Този коефициент се отнася само кагато климатика работи в режим на отопление. В режим на охлаждане има друг коефициент (EER) и той е по-малък защото при отопление загубите на компресора ги получавате като топлина, докато при охлаждане тази топлина изобщо не ви е необходима.
Пресмятането на коефициента е изключително лесно: разделя се отадената от климатика средна мощност във ватове на консумираната от ел. мрежа мощност във ватове. Така за климатик с отдавана мощност в режим на отопление 3.5 kW (3500 W) и консумирана мощност 0.6 kW (600 W) COP=3.5/0.6=3500/600=5.83.
В съвременните климатици този коефициент би трябвало да е поне 3 и достига до малко повече от 6. Като коефициенти над 5 се достигат само от климатици на утвърдените японски марки т.нар. (хиперинвертори). Това е регламентирано в редица държави, за да се покрият регулаторни и законови мерки предприети от съответните правителства с цел да се намали консумацията на енергия и да се запази околната среда. колкото коефициента на вашия климатик е по висок толкова цената на отоплението с климатик ще бъде по-ниска, т.е ще платите по-ниска сметка за ток.
Всеки климатик следва строги и прости физични закони и единственото, което прави е да премества топлина от едно място на друго. Ако се охлаждате то топлината се премества от стаята навън. Това е така защото в този режим температурата на топлообменника на външното тяло е около 50 ° C, т.е. даже когато навън е 40 ° C можем да топлим външния въздух. През зимата обратно- взема се топлина отвън и се вкарва вътре, вярно че е трудно да повярва човек, но при -10 ° C има достатъчно топлина за затопляне на апартамента- всъщност от гледна точка на физиката до -273 ° C все още има някаква топлина,колкото и малко да е тя.
Когато трябва да се означи ефективността на климатика в режим на охлаждане се използва коефициента EER (Energy Efficiency Ratio). Стойностите на този коефициент се смята по подобен на начина за изчисляване на COP: отдадената мощност измерена във ватове се разделя на мощността консумирана от мрежата.. Така за климатик с мощност 2.5 kW, който консумира 0.5 kW EER=5.
На базата на тези два параметъра се оценява енергийната ефективност на климатиците и съответно те се класифицират по така познатите класове за енергийна ефективност. Класовете за енергийна ефектиност на климатиците в Европа са определени от Европейската комисия EUROVENT (EUROVENT уеб сайт) и за Сплит и Мулти-сплит климатици до 12 kW са следните: